Delia Steinberg Guzman

İspanyol vatandaşı olan Delia Steinberg Guzman, 1943 yılında Arjantinin Buenos Aires şehrinde dünyaya geldi. Altı yaşında müzik öğrenimine başladı, onyedi yaşında aynı şehrin Ulusal Müzik konservatuvarı'ndan Piyano ve Komposizyon öğretmeni olarak mezun oldu. Daha sonra Arjantinli piyanist Flora Nudelman ve Rus öğretmen Hubert Brendenburg ile çalışmalarına devam etti.
Aynı zamanda Buenos Aires üniversitesi Felsefe Bölümü'nden mezun olarak İnsani Bilimler, Gazetecilik ve Reklam üzerine de eğitim gördü.

 

Helena Petrovna Blavatsky

Madam Blavatsky olarak da bilinen Helena Petrovna Blavatsky, 31 Temmuz 1831’de Londra’da doğmuş ve 8 Mayıs 1891’de ölmüştür. 1848’den 1858’e kadar dünyayı dolaşan Madam Blavatsky, 1873’te New York’a göç eder ve 1878’de de Amerikan Vatandaşı olur.

Helena Petrovna Blavatsky, Rus Okültüst, Teozofi Derneği’nin kurucusu ve teozofinin batıda yaygınlaşmasını sağlayan kişidir.

 

Jorge Angel Livraga


İtalyan asıllı olup 1930 yılında Buenos Aires (Arjantin) şehrinde dünyaya geldi. Edebiyat ve Felsefe Fakültesinin Tarih ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. 1951 yılında, Buenos Aires Üniversitesi tarafından düzenlenen Ulusal Şiir Yarışmasında birincilik ödülü kazandı.

Edebiyat ve Bilim alanında pek çok eser verdi. Bunlardan en önemlileri: “Lotus” (şiir); “Atlantis’in Son prensi Ankor” (roman); “Doğu Bilgeliğine Giriş” (felsefe); “Simyacı, (roman); “Möassy, köpek” (roman, deneme); “Konferanslar” (3 Cilt); “Delia ve Fernando’ya Mektuplar” (felsefi deneme); “Ideario” (derleme); “Düşünceler” (derleme); “Acropolis İdealinin Temel İlkeleri” (felsefe); “Elemental Doğa Ruhları” (İçrek Tradisyonlar); “Teb” (Tarihsel eleştiri); “Misterik Grek Tiyatrosu, Trajedi” (İnceleme).