Ölümün Girmediği Yer : Bergama Asklepionu

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin


Ölümün Girmediği Yer : Bergama Asklepionu

İzmir’in kuzeyinde yer alan Bergama, uygarlık tarihinin en önemli yerleşim alanlarından biri olup Antik Pergamon kenti üzerine kurulmuştur.8500 yıllık tarihi ile kent, Helenistik Dönem’de ön plana çıkmış ve bu dönemde kurulan Pergamon Krallığı’na başkentlik yapmıştır.  

Helen, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı  gibi birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır  ve bu süre zarfında çeşitli bilimlerin doğuşuna aynı zamanda bu bilimlerin aktarılmasındaki parşömen kağıdının da doğuşuna tanıklık etmiştir.

Bergama ismi, antik Pergamon isminin biraz değişerek günümüze gelmiş hâli olup “korunaklı kale” anlamına gelir. “Kale Tepesi” olarak da bilinen yerin en üst kısmına kurulan kent, daha sonra yamaçlardan ovaya doğru genişlemiştir...

Hakikat Yolunda Bir Yolcu: Gandhi

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

 

Hindistan'da resmî olarak Ulus'un Babası ilan edilmiş ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu oybirliği ile doğum günü (2 Ekim) "Dünya Şiddete Hayır Günü" ilan edilmiş bir idealistten bahsediyoruz. 

Kötülüğe karşı aktif ama şiddet unsuru içermeyen direnişi savunan Satyagraha felsefesi ile Hindistan'ı bağımsızlığına kavuşturmuş, Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin siyasi ve ruhani lideri olan Gandhi, hakkında en fazla eser yazılan kişiler listesinin ilk sıralarında yer alması şaşırtıcı değildir. Dünya üzerinde vatandaşlık hakları ve özgürlük savunucularına ilham kaynağı olmuş olan Gandhi’ye yüce ruh anlamına gelen ''Mahatma’’ lakabının yakın dostu olan Tagore tarafından verildiği söylenir.

Otobiyografisine ''Hakikat Peşinde Başımdan Geçenler'' adını veren Gandhi, hayatını doğruluğu ya da "Satya"yı bulmaya adamıştır.

TAİ CHİ

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin


Günde iki kez Tai Chi Chuan yapan kimse;

 bir çocuğun esnekliğine, 

bir demircinin gücüne 

bir bilgenin ruhuna

 sahip olur.

 

Çin Atasözü

 

Tai Chi Chuan, Çin kökenli bir sistemdir. Kimi kaynaklara göre kökenleri 5000 yıl gerilere tarihlendirilir. Ancak batı dünyası 19.yy.da bu sistemi tanımaya başlamıştır.  

Günümüzde sağlık alanındaki başarılı sonuçlarıyla kendini gösterse de temelde bir savaş sanatıdır ve tüm savaş sanatları gibi felsefi temeller üzerine kuruludur. Tai Chi için pratiğe dökülmüş bilgeliktir diyebiliriz.

Çin halkı tarafından çokça  sahiplenilmiştir. Çin’de gezerken parklarda tai chi yapan insanlarla karşılaşabilirsiniz.Dünyada da uygulamaları yaygınlaşıyor. Tai Chi dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde milyonlarca insan tarafından her sabah fabrikalarda, okullarda açık alanlarda yapılmaktadır. 

Tai Chi’nin sağlığa olan faydaları bilimsel olarak kanıtlanınca, batılı ülkelerde yaygın kabul görmüş ve okulları açılmıştır. Uzak doğu’da olduğu gibi, batılı ülkelerin hastanelerinde de çeşitli hastalıkları tedavi amacıyla uygulanmaktadır.

YAŞAM İÇİN FELSEFE

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

                                                        

   

Bu kitap Filozof Delia Steinberg Guzman'ın öylesine bir eseri daha değil, isminde belirtildiği gibi "YAŞAM İÇİN FELSEFE" dir. Yazar, kısa ve kesin açıklamalarla, günümüzdeki alışılagelmiş felsefe tanımından uzak, evrim için, inşa etmek için ve daha iyi yaşamak için zamansız bir felsefeden bahseder. Bizi "aktif bir felsefe" ye davet eder. Başka bir deyişle bu, salt zihinsel olarak soru sormak ve yanıt vermek anlamına gelen bir felsefe değil aksine yanıtları yaşamamıza yardım eden bir felsefedir. 

Yazar "Eğer yanıtlar, acılarıma ilaç ve sorunlarıma yanıt olmayacaksa onlara ne gerek var?" diye sorar. Sanırım tam da burada bu kitabın en büyük farkı ve anahtarı bulunur çünkü felsefe sorunlarımızı çözmede bize yardımcı olmayacaksa bir tür zihinsel alıştırma olmaktan öteye hiçbir zaman gidemeyecektir.

Şüphesiz bu ince ancak büyük kitap, içinde barındırdığı bilgeliği ve pratik tavsiyeleriyle kendi içsel dağının doruklarına tırmanmaktan yorgun düşmüş bedenlere ama mutlu ruhlara sahip maceraseverlerin yanlarından ayırmayacağı bir başucu rehberine dönüşecektir.

   Aşağıda Yaşam İçin Felsefe kitabımızdan derlenmiş alıntıları bulacaksınız.