Bu nedenledir ki felsefeyi önemsiyor ve öğretiyoruz. Kültürel anlamda ise her ay düzenli olarak psikoloji, bireysel gelişim, mitoloji ve felsefe alanında konferanslar ve seminerler vermekteyiz. Ayrıca düzenli olarak şehirlere ve antik bölgelere kültürel geziler düzenliyoruz. Gönüllülük başlığı altında ise çeşitli sosyal sorumluluk projeleri yürütmekteyiz bunların arasında fidan dikimi, önceden dikilen fidanların periyodik olarak çapalanıp bakımlarının yapılması, huzurevi ziyaretleri, köy okullarının tadilatları ve öğrencilerle yapılan sosyal aktiviteleri sayabiliriz”.

Seminerler ve konferanslar verdiğinizden bahsettiniz bu seminer ve konferanslara dileyen herkes katılabiliyor mu?

“ Vermiş olduğumuz bu seminer ve konferanslara dileyen herkes katılabilir, kapımızı ayrım gözetmeksizin herkese açıyoruz. Seminer ve etkinlik duyularımızı web adresimizden ya da facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Aksi belirtilmedikçe tüm faaliyetlerimizi dernek adresimizde yapmaktayız. Bunların dışında bünyemizde kurulmuş ve tamamı gönüllü üyelerimizden oluşan GEA adında arama kurtarma ekibimiz de vardır, haftada bir gün bu konu başlığında da seminerler vermekteyiz”.

Seminer konularınız oldukça ilgimi çekti çok geniş başlıklar altında, sosyal konularda faaliyetleriniz var ilgi duymamak mümkün değil, bünyenizde ki GEA arama kurtarma ekibini bize biraz daha tanıtır mısınız, faaliyetleri nelerdir?

“ GEA Aktiffelsefe üyeleri tarafından 1994 yılında kurulmuştur , o tarihten bu yana GEA profesyonel bir ruhla ve tamamen gönüllü olarak ,ulusal ve uluslararası alanda yaşamı tehdit eden tüm depremlerde enkaz altında kalanlara ulaşmayı ve ihtiyaç halinde afet bölgesine insani ve tıbbi yardım götürmeyi ilke edinmiş bir organizasyondur. Tüm yurt içi deprem ve bina enkazlarına ve yurt dışındaki pek çok depremlerden sonra bölgeye giderek kurtarma çalışmalarına katılmıştır. Bunun yanısıra derneğimiz bünyesinde haftada bir gün dileyen herkese GEA tarafından ilk yardım dersleri, 'yangın ve deprem anında nasıl davranılır' konu başlıkları altında eğitimler verilmekte, bu eğitime katılanlarla tatbikatlar yapılmakta ve bu konuda bilinçliliği arttırmayı çaba sarf etmekteyiz ”.

Siz felsefeyi günlük hayattaki pratiğe nasıl geçiriyorsunuz? Tavsiyeniz nedir?

“ Sabah uyandığımız andan itibaren başlıyor aslında, güne hazırlanışımız, iş akışımız, çevremizle olan ilişkilerimiz , sorumluluklarımız düşüncelerimiz ile ne kadar kendimiz olabiliyoruz ? Sonra bu yolla günlük kaygı ve çatışmalarımızın buna deyip değmediğini düşünürüz, vermeden alamayacağımızı fark ederiz. Hepimizin çok sevdiği bir söz var. “Karanlığa küfür edeceğine bir mum yak.” bugüne kadar kaç mum yaktık ? Filozoflar tarafından söylenmiş böylesine değerli sözleri ezberleyip, sosyal medyada paylaşmaktan öte gündelik hayatımıza ne kadar geçirebildik? İşte bu noktada bu sözleri kişinin kendi hayatına geçirebilmesidir felsefeyle yaşamak”.

Takip ettiğim kadarıyla siz çevreye duyarlı bir derneksiniz, bir çok gönüllü organizasyonlarda çalışmalar yaptınız bu çalışmalardan biraz bahseder misiniz ?

“ Biz beş yıldan beri Adana Mehmetçik Ormanına İl Orman Müdürlüğünün izniyle gönüllü olarak fidan dikiyor ve her yıl haziran ayında bu fidanların çapalama ve bakımını yapıyoruz. Gönüllülük faaliyetlerimiz içerisinde huzurevleri ziyaretleri yapıyoruz, yaşlılarımızın hayatına bir şekilde dokunuyoruz, onlarla bir gün geçirip müzik dinleyip sohbetler ediyoruz, yıl içerisinde seçtiğimiz köy okullarını ziyaret edip öğrencilerle vakit geçirip karne sevinçlerini paylaşıyoruz. Bu sene “ Yalnız oyuncaklara yeni arkadaşlar” adı altındaki projemizle az kullanılmış oyuncakları önceden toplayıp, temizleyip bakımlarını yaptıktan sonra bunları yeni arkadaşları ile buluşturduk, ihtiyaç olan okul binalarını boyadık, kısmen tadilatlarını yaptık ” .

Dernek üyelerinizi nasıl seçiyorsunuz ve derneğinizde sizinle birlikte gönüllü olarak çalışmak isteyenlerin ne yapması gerekir?

“ Biz özellikle bir seçim yapmıyoruz derneğimizin kapısı daha önce de söylediğimiz gibi herkese açıktır yeter ki felsefeyi öğrenmek istesinler. Öğrendiklerini uygulayan, günümüz çevre ve insan sorunlarına duyarsız kalmayan, sorunların değil çözümün bir parçası olmayı seçen her bireye ihtiyacımız var, süreklilik, bilinçlilik, gönüllülük bizim için esastır ”

KAYNAK: http://www.ekspresgazete.com/?%2Fhaber%2Foku%2F86167

Aktiffelsefe 30 Yıldır Daha İyiye Doğru

 

Aktiffelsefe 1989 yılında ülkemizin düşünce ve kültür hayatına değer katmak
amacıyla gönüllüler tarafından kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur.
Ankara Genel Merkez olmak üzere, on ilde on bir şubemiz ve üç temsilciliğimizle,
felsefe,kültür ve gönüllülük alanlarında çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Amacımız
insanlığın ortak mirası olan değerleri araştırmak, anlamak, yaşatmak ve bu yolla
daha iyi bir insan, daha iyi bir Türkiye ve daha iyi bir dünyaya doğru yol almaktır.
Bu amaçla sosyal sorumluluk projeleri, kültürel etkinlikler ve araştırmalar yaparken,
evrensel değerlerle hareket etmekteyiz.
 
İLKELERİMİZ:
1. BÜTÜNLEŞMEK
Farklı inançlar, toplumlar ve sosyal durumlardaki insanların doğa ve aktif-felsefi bir birlik
ideali ile bütünleşmelerini sağlamak.
2. KARŞILAŞTIRMALI İNCELEME
Felsefeler, bilimler, inançlar ve sanatların karşılaştırmalı incelemesiyle bütünsel bir bakış
sağlamak.
3. KENDİNİ ve DOĞAYI TANIMAK
Kendini ve doğayı tanımak. Bireysel kapasiteleri geliştirmek.
 
VİZYONUMUZ:
DAHA İYİ BİR DÜNYA, DAHA İYİ BİR TÜRKİYE İÇİN DAHA İYİ BİR BİREY

MİSYONUMUZ:
DAHA İYİ BİR BİREY İÇİN FELSEFE, KÜLTÜR VE GÖNÜLLÜLÜK ALANLARINDA ETKİNLİKLER YAPMAK