GÜNLÜK KAHRAMAN

GÜNLÜK KAHRAMAN
“Nemo vir est qui mundum non reddat meliorem.”
(Dünyayı daha iyi bir yer yapmayan insan, insan değildir.)

Cennetin Krallığı (Film)
Yaşamın bizi mücadelenin dışında bıraktığı anlar olur. Ne büyük dramların ne yaşam mücadelesinin birikimidir bu. Aksine küçük ızdırapların, her günün meselelerinin, karşılaşacağı çalımların birikimidir.
Buna karşın, çok kez kendimizi günlük savaşımızın meydanında, zafer kazanmış, dimdik durur halde buluruz. İyi ya da kötü, ne ile karşılaşacağımıza önem vermeksizin, korkmadan ileri doğru bakarız ve Tanrının göndereceği şeyi bekleriz. Bunun için buradayızdır. İşte Günlük Kahraman budur.  Bazen bilinçsiz bir kahramandır; salt hayatta kalma içgüdüsüyle ağaçların adlarını düşünmeden dallarını yoldan dışarı fırlatır. Bazen de bir ara verir ve düşünmeye koyulur. Aklına, tüm insanlara ait olan, çok sayıdaki o zamansız sorular gelir: Neden? Niçin? Nasıl mümkün olabilir? Mümkün müdür? Peki, ama eğer ben…
Türk okuyucuları tarafından tanınan Delia Steinberg Guzman’ın bir diğer kitabı, Felsefi Düşünceler çizgisindeki Günlük Kahraman adlı eseri sunulmaktadır.
Onun yazıları, çok uzun olmayan ama büyük bir derinliğe sahip olup, farklı yaş, cinsiyet veya bilgi seviyesinden okuyuculara hitap eden eserlerdir. Çünkü kalpten kalbe yazılmıştır.

Okunacak kitap hakkında bilgi almak için: 05457978128 (Eray)

ÖZGÜRLÜĞE UÇUŞ

Özgürlük, en çok konuşulan ama kazanmak için en az çaba sarf ettiğimiz en değerli hazinedir. Özgürlük, günümüz dünyasında anlatılandan çok, Plato’nun Mağara Mitos’unda geçen tutku ve arzularıyla zincire vurulmuş olan insanın özgürlüğüdür. Maddi dünyanın insanı cezbeden ama ancak verildiği kadar değerli olan biçimsel olgularından uzakta, bedenin değil ruhun özgürlüğüdür, gerçek özgürlük. 

İnsanın kendini tanıma sanatı, evrensel bilginin anahtarı kadar eskidir ve bize özellikle ebedi Filozof Sokrates tarafından gelmiş olmasına rağmen hâlâ en zayıf ve en fazla ihtiyaç duyduğumuz noktadır.
İşte Delia Steinberg Guzman, insanın kendisini tanıması ve o değerli hazineye, özgürlüğe ulaşabilmesi için doğal felsefi yollar sunuyor bizlere. Böylelikle gerçek sevgiyle kafesimizdeki mahkûm kuşu, kendi kimliğini tanıması ve kartal eğilimini tekrarlaması için bilinçlendirmeye çalışıyor. İşte bu kitap, sizlere gerek içinde yaşadığımız kişilik kafesinden gerekse dünyanın bizi zorlayan, üzen, utandıran daha pek çok kafesinden kurtulmak için ihtiyacımız olan bilgelik sözleri fısıldamaktadır.

Aktiffelsefe Adana olarak kitap okuma saatlerimiz Salı 19:00 – 19:30 arasında şubemizde yapılmaktadır. Katılımlarınızı bekleriz.

Okunacak kitap hakkında bilgi almak için: 05457978128 (Eray)

HAFIZA SANATI

HAFIZA SANATI

Zihinsel Konsantrasyon kitabından sonra Ernest E. Wood’un Türkçe’ye çevrilen ikinci kitabı,

Hafıza Sanatı, yayınlarımız arasında yerini aldı. Yazar, bu eserde, önceki eserinde olduğu gibi zihin

eğitimi ve alıştırmaları incelenmektedir. Hafızayı, Fiziksel veya Bedensel Hafıza ile Ruhun Hafızası olarak ayıran yazar, yeni metot

aslında geleneksel metot olan, akla ve zekâya hitap eden bir bellek tekniğinin nasıl kullanılacağını bize

anlatıyor. Bunu, imajlar ve zihinsel imgelem yeteneğini kullanarak hafızasının hareketlerini yöneten 4

ilkeyi hatırlatan metotların birlikteliği ile yapıyor. Yazar, bu kitabı, 22 haftalık kurs sonucunda ancak değer biçilebileceği ve faydalanılabileceği

için bize öneriyor. Eğitmen; mesleği gereği, daha iyi olanı vermek anlamına gelen cömertliğin en iyi örneğidir,

hem de insan varlığının potansiyel olarak taşıdığı ve sahip olduğu etik değerleri ve erdemleri

canlandırmak için sevgi ile kişileri aydınlatan ve onlara ışık getirmeye çabalayan kişidir. Bu açıdan

bakıldığında Ernest Wood, bir eğitmen olup, bu kitabı bizi eğitmek için yazmıştır.

Yeni şeyleri bellemek, doğuştan gelen bazı şeyleri hatırlayarak (yeniden) öğrenmek ve bunları

birleştirerek ve hayatımıza uygulayarak yaşama değeri olanı, yani iyi insan varlıkları olmamıza yardım

eden şeyleri ruha kaydetmek gereklidir. Aktiffelsefe Adana olarak kitap okuma saatlerimiz Salı 19:00 – 19:30 arasında şubemizde

yapılmaktadır. Katılımlarınızı bekleriz.

Okunacak kitap hakkında bilgi almak için: 05457978128 (Eray)

 

MAYA’NIN OYUNLARI (YANILSAMA VE GERÇEK)

Maya’nın Oyunları, Yeni Yüksektepe Dergisinde ekoloji, semboloji, psikoloji gibi konular üzerine makaleleri yayınlanan Filozof Delia Steinberg Guzman’ın Türkçe’ye çevrilmiş ikinci kitabıdır. Yazar, bu eserinde, eski ve bilge Hint filozoflarının yanılsamasını belli bir kimlikle Maya’nın Oyunları’nda keşfetmesi amacını taşıyor. Buna göre, yanılsamayı temsil eden eski doğu Tanrıçası, insanların gizli yasalarını kolaylıkla keşfetmemesi için doğanın her şeyi örtmek üzere kullandığı bir örtüdür. Böylelikle Maya’nın güzelliği ve onun sayısız oyunu, yeryüzünde payımıza düşen yaşam yıllarının geçmesi için bize yardım eder; duyularımızla oynar, bizi baştan çıkarır ve aldatır. Az ya da çok bilinçli olarak bu oyuna katılırız. Yanılsamanın oyunları kesin olan ama kalıcı olmayan şeylere dayalıdır. Bunlar bir yanılsama olup, ancak hava kabarcığı kadar gerçektir. Bununla beraber cehaletimizden ötürü bu anlık, geçici gerçeklerin her şey demek olduğunu sanırız. Peki, neden oynuyoruz? Neden onu fark etmeden Maya’nın yanılsamasını kabul ediyoruz. Bu soruyu yanıtlamak, bir çocuğun neden oyun oynadığını kesin olarak bilmek gibi olacaktır. Çocuk, oynadığı oyunun yalan olduğunu bilse de oynar. Bu şekilde güçlerini denemeye, kendisini tecrübe etmeye ve adı yaşam olan daha büyük bir başka oyuna kendisini hazırlamaya çalışır. Bizi bekleyen nihai kaderden emin olmaksızın, kendimizi doğru eylemler gerçekleştirme konusunda denemeye çalışarak, yaşamımız boyunca oynuyoruz. Hepimiz Maya’nın Oyunları’nda birer oyuncuyuz.

Aktiffelsefe Adana olarak kitap okuma saatlerimiz Salı 19:00 – 19:30 arasında şubemizde yapılmaktadır. Katılımlarınızı bekleriz.

Okunacak kitap hakkında bilgi almak için: 05457978128 (Eray)

Aktiffelsefe 30 Yıldır Daha İyiye Doğru

 

Aktiffelsefe 1989 yılında ülkemizin düşünce ve kültür hayatına değer katmak
amacıyla gönüllüler tarafından kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur.
Ankara Genel Merkez olmak üzere, on ilde on bir şubemiz ve üç temsilciliğimizle,
felsefe,kültür ve gönüllülük alanlarında çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Amacımız
insanlığın ortak mirası olan değerleri araştırmak, anlamak, yaşatmak ve bu yolla
daha iyi bir insan, daha iyi bir Türkiye ve daha iyi bir dünyaya doğru yol almaktır.
Bu amaçla sosyal sorumluluk projeleri, kültürel etkinlikler ve araştırmalar yaparken,
evrensel değerlerle hareket etmekteyiz.
 
İLKELERİMİZ:
1. BÜTÜNLEŞMEK
Farklı inançlar, toplumlar ve sosyal durumlardaki insanların doğa ve aktif-felsefi bir birlik
ideali ile bütünleşmelerini sağlamak.
2. KARŞILAŞTIRMALI İNCELEME
Felsefeler, bilimler, inançlar ve sanatların karşılaştırmalı incelemesiyle bütünsel bir bakış
sağlamak.
3. KENDİNİ ve DOĞAYI TANIMAK
Kendini ve doğayı tanımak. Bireysel kapasiteleri geliştirmek.
 
VİZYONUMUZ:
DAHA İYİ BİR DÜNYA, DAHA İYİ BİR TÜRKİYE İÇİN DAHA İYİ BİR BİREY

MİSYONUMUZ:
DAHA İYİ BİR BİREY İÇİN FELSEFE, KÜLTÜR VE GÖNÜLLÜLÜK ALANLARINDA ETKİNLİKLER YAPMAK